9

Ülgür GÖKHAN 1 Nisan 1950’de ticaretle uğraşan bir ailenin ilk çocuğu olarak Çanakkale’de dünyaya geldi.

İlköğrenimini Çanakkale 18 Mart İlkokulunda tamamladı. Ardından eğitimine devam etmek için küçük yaşta İstanbul macerasına başladı ve Galatasaray Lisesi’nde eğitim öğretim hayatı devam etti.

1975 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünde üniversite eğitimine başladı.

Gerek İstanbul’da yatılı okulda, gerekse Ankara’da üniversite de kurulan sıkı dostluklar, yaşamında hep önemli yer etti, arkadaşlarıyla ilişkilerini hep sürdürdü.

Üniversite eğitimi için gittiği Ankara ona bundan böyle yaşamını paylaşacağı ve hayatının her alanında desteğini alacağı eşi Hale GÖKHAN’ la da tanışma fırsatı sundu. 1978 yılında yaşamlarını birleştiren çift, 1980 yılında Çanakkale’ye yerleşerek, kentin sosyal ve kültürel yaşamının önemli bir ögesi oldular.

Aldığı eğitimlerin ardından, doğduğu topraklara borcunu ödemek üzere geri dönen Ülgür GÖKHAN kısa zamanda hem aile şirketlerinin yönetimi, hem siyaset, hem de sosyal hayatta aktif bir rol üstlendi.

1989 yerel seçimlerinde SHP’den Belediye Meclis Üyesi seçilerek yerel yönetim sürecine giren ve bu konuda büyük deneyimler kazanan Ülgür GÖKHAN, 1992 yılında CHP’nin yeniden açılmasıyla CHP’ nin Kurucu İl Başkanlığı görevini üstlendi.

Siyaset ve yerel yönetim adına edindiği bilgi ve tecrübelerle, 1999 yılı yerel seçimlerinde CHP’den yeniden Belediye Meclis Üyesi seçildi ve 2002 yılında, dönemin Belediye Başkanının milletvekilliği için istifa etmesiyle boşalan Belediye Başkanlığı görevine, partisinin azınlıkta olduğu Belediye Meclisinin oylarıyla seçildi.

2004 yılı yerel seçimlerine kadar emanet aldığı Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdürdü ve gerek kent halkından, gerekse örgütünden aldığı devam etmesi yönünde ki taleple “Önce İnsan Sonra Başkan” diyerek kent halkından yeniden görev istedi. “Barışın Kenti Uygar Çanakkale’yi Yaşatan ve Yöneten Belediye” vizyonuyla kentin tüm değerlerine sahip çıkmak, korumak ve geliştirmek adına büyük ve önemli uğraşlar verdi.

2009 yılı yerel seçimlerinde, “Daha Yaşanabilir Bir Çanakkale İçin, BEN VARIM” diyerek yeniden görev istedi ve kent halkının büyük desteğiyle yeniden kentin, kentlinin temsilcisi oldu. Dönem boyunca alt yapı sorunlarını büyük ölçüde çözmüş olan kent, yeni yaşam alanlarına, konforlu kentsel tasarımlara, önemli çevre yatırımlarına kavuştu.

2014 yılı yerel seçimleri için yeniden partisinin adayı olarak belirlenen Ülgür GÖKHAN “ kendime de, kentime de güveniyorum” diyerek kent halkından rekor seviyede oy alarak, yeniden Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’nin Belediye Başkanı seçildi.

Ülgür Gökhan, omuzlarında ki büyük sorumluluğun bilinci ve kent halkının sevgi ve güveninin gücüyle, mutlu insanlar kenti Çanakkale’yi daha mutlu, daha yaşanılır kılmak, büyüyüp gelişirken sahip olduğu değerlerini de korumak adına çalışmaktadır.

Kentte yalnızca siyasi kimliğiyle değil, işadamı olarak da katma değer ve istihdam yaratarak hizmet sunan Ülgür GÖKHAN; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ve Çanakkale Spor’un yönetici kadrolarında görev aldı, Rotary Kulüp Başkanlığı yaptı. Ülgür GÖKHAN, Galatasaraylılar Birliği ve GS Spor Kulübü Divan Kurulu üyesidir. Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyeliği görevini de sürdürmektedir.

 

Ülgür GÖKHAN; farklı siyasi, kültürel, etnik yapıya sahip tüm kent yaşayanlarının kendi değişik renkleriyle bezedikleri, kimsenin diğerini ötekileştirmediği, herkesin söyleyecek bir sözünün olduğu Barışın Kenti Çanakkale’yi sahip olduğu değerleri daha da yükselterek, kent halkıyla birlikte yönetmek anlayışıyla görevini sürdürmektedir.

Siyasi ve idari görevlerini, kendisine güven duyan halka ve geleceğimiz çocuklara karşı sorumluluk bilinciyle sürdüren Ülgür GÖKHAN çevresel ve kültürel değerlerin yaşatılması ve korunması içinde verilen mücadelelerin her zaman içinde yer almaktadır.

Ülgür GÖKHAN, bir yeryüzü cenneti, tüm insanlığın ortak değeri ve mirası Kaz Dağları için verilen çevre mücadelesinin de savunucularındandır.

Sürdürdükleri mütevazı yaşam biçimiyle, Çanakkale sosyal ve kültürel yaşamının da sürekli içinde bulunan GÖKHAN çifti; bir erkek bir kız çocuk sahibidir. Torunları Nil ise GÖKHAN Ailesinin gözbebeğidir.