Duyurular

Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü Ve Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı…

Çocuklar geleceğimizdir. Barış dolu günlerimiz ve sağlıklı yarınlarımızdır çocuklar.

Ne üzücü ki “çocuk” ve “istismar”ı aynı cümle içinde kullandığımız günlerdeyiz. Her gün duyduklarımıza inanmak istemediğimiz yeni bir olay ile sarsılıyoruz. Bir de çocuklarımızın neler yaşadığını düşünebilsek… Üzülerek belirtmeliyim ki çocuklarımıza uygulanan kötü ve şiddet içerikli davranışlar, özellikle de cinsel istismar, çocuklarımızın hayatlarında bir daha hiç onarılamayacak yaralar açıyor. Çocuklarımızın yaşadıkları bu travmatik deneyimler hayatları boyunca onları takip ediyor. Bu durum hem kişisel hem de toplumsal travmalara yol açıyor.

Bizler artık sözcüklerimizden ve tarihimizden Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü ‘nü çıkartıp yerine bir gün sonra kutladığımız, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü koymak ve yaşamak istiyoruz.  Çünkü çocuklarımızın her türlü kötülük ve istismardan korunarak geleceğe sağlıklı, yaratıcı ve üreten değerler olarak yetişmeleri ve kendilerine tanınan tüm haklardan faydalanan bireyler olmaları gerekiyor.

Önce ailede başlayacak bu bilinç ile yarının büyükleri olarak çocuklarımızın savaştan uzak barış dolu bir dünyada güven içinde mutlu ve başarılı yetişmeleri temennisiyle, tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü’nü bu vesile ile kutlarım.

Sevgilerimle,

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı