Haberler

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Mesajı…

Maden emekçilerinin hayatları fedakarlıklar üzerine kuruludur. Her vardiyada “selametle” diye uğurlanan, çıkışta ise birbirlerine “geçmiş olsun” denilen başka bir meslek dalı yoktur.

Ne yazık ki günümüzde madencilik mesleği yaşanan kazalar ve ölüm haberleriyle gündeme gelmektedir. En çok maden kazalarının yaşandığı ve binlerce kişinin can verdiği ülkelerden biri olan Türkiye, ölümlü iş kazalarında Dünya’da üçüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer almaktadır.

Bu içler acısı tablonun en büyük örneği 13 Mayıs 2014 günü 301 canımızı kaybettiğimiz Soma maden faciasında yaşanmıştır. Ne yazık ki alınmayan önlemler ve ihmallerin ardından Ermenek ve birçok madenden acı haberler gelmeye devam etmiştir.

Madenciliği kadercilik ve alın yazgısı üzerine oturtmaya çalışan sorumlular, biran önce ellerini taşın altına koymalı ve ülkemiz için bir utanç tablosu olan maden kazalarını önlemek için çalışmalar yapmalıdırlar.

Büyük bir fedakarlık ile mesleklerini icra eden tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Gününü kutluyor, maden kazaları sonucu hayatını kaybeden emekçilerimizi rahmetle anıyorum.

Yüksek sesle bir kez daha sesleniyorum; “Maden Kazaları Kader Değildir!”

madenciler-gunu