Haberler

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümü

Çanakkale; tarifsiz bir kahramanlık destanının yazıldığı, dünya siyasetinin akışının değiştiği, Türkiye Cumhuriyetinin önsözünün nakış nakış işlendiği şanlı deniz zaferiyle bilinir. Şüphesiz tarihlere kazınan, tüm dengeleri bozan deniz savaşlarının ardından gerçekleşen ve her karış toprağında binlerce yiğidin izinin korunduğu zorlu kara savaşlarının da ev sahibidir Çanakkale. Vatan toprağı için verilen mücadelenin, cesaretin, umudun, özgürlük ve bağımsızlık inancının en yüce göstergesidir Çanakkale.

Emperyalizme karşı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başkahramanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün liderliğinde tüm zorluklara, imkânsızlıklara karşı cesaretle, mertçe korunmuştur bu topraklar. O yüce gönüllü, büyük Ata’mız uzak diyarlardan gelip, bu topraklarda hayatını kaybetmiş herkesi kucaklamış, acılı annelerini “Onlar Artık Bizim de Evlatlarımızdır” diye tarihe geçen sözleriyle teselli etmiştir.

Bugün Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’den bundan tam 102 yıl önce barış için savaşla korunan bu topraklar ancak barış ile çiçek açacaktır diye haykırıyoruz.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümünde, yurdun her yerinden gelip vatan savunması için Çanakkale’de savaşırken hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimizi şükran ve saygı ile anıyorum.

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı

facebook