Duyurular,  Haberler

Sayın Ülgür Gökhan’ın Zeytin Mücadelesi ve İnancın Zaferi Hakkında Açıklaması

GÜLPINAR’DA ZEYTİN MÜCADELESİ ve İNANCIN ZAFERİ

“Ben ağaçların hepsini severim, ama zeytin ağacı bir başka.
Her şeyden önce onun simgeledikleri; yapraklarıyla barış, altın sarısıyla mutluluk”

 Aldous Huxley

Kıymetli doğa dostu hemşerilerim; zeytin yaradılıştan bu yana bolluğun, bereketin, barışın ve sonsuzluğun simgesi olmuştur. Sadece mitolojik ve tarihi bir değer değil, asırlarca nefesimiz, canımız, ciğerimiz, yaşam umudumuz olmuştur.

Biliyorsunuz zeytin ağacı binlerce yıl yaşayabilen, hayat dolu bir ağaçtır. Maalesef son yıllarda zeytin, ülkemizde hak ettiği değeri görememektedir. Özellikle bölgemizin üzerinde çevreyi sadece para ve altın gören gözler belirmiş ve bu gözler ağaca, kuşa, dereye baktığında sadece rant ve para düşünebilecek kadar ileri gitmiştir. Çünkü rant gözüyle bakılan o ağaç ve o dere, pırıl pırıl çocuklarımızın geleceği ve her şeyden önce yaşam hakkıdır.

Kaz Dağlarımızı yok etmek için çeşitli girişimlerde bulunan bu zihniyetin son örneğini Ayvacık’ın Gülpınar Köyünde gördük. Acımasızca binlerce yıldır bölge halkının geçim kaynağı olan zeytinlerimize saldırmaktan, onları kesmekten çekinmediler. Ancak daha fazla ilerleyemeden, karşılarında ağaçlarının önünde dimdik nöbete duran yöre halkını buldular. Dayanılmaz sıcaklarda, bazen yağmurda, serinde sarsılmaz bir irade ile ağaçlarına ve davalarına sımsıkı sarıldılar.

Bölge halkının azim ve kararlı direnişi, yaşam savunucularının desteği ile bu mücadeleden zaferle çıkılmıştır. Gülpınar’da kurulmak istenen jeotermal enerji santraline karşı çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden tüm yürekli köylülerimizin başlattığı nöbetin 28’inci gününde sondaj firması geri çekilmek, Gülpınar’ı terk etmek durumunda kalmıştır. Nihai bir zafer olmasa da, bu zafer, sonrasında kazanabileceğimiz tüm zaferlerin başlangıcı ve umudu olmuştur. Gülpınar’da yaşanan mücadeleye sahip çıkan, korkmayan, yılmayan tüm yöre halkına, zaferin gerçek sahibi kadınlara minnetimi sunmak istiyor, mücadelelerini saygıyla selamlıyorum.

Sevgili kentlilerim, zeytin hayattır. Hayatlarımızı korumak, geleceğimize sahip çıkmak adına bu katliama var gücümüzle dur diyor, zeytinimiz için, suyumuz için gönülden ve yılmadan mücadele vermeye devam edeceğimizi bu vesile ile belirtmek istiyorum.

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı