Duyurular,  Haberler

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’In 10 Ağustos 1915 Anafartalar Zaferi Mesajı…

Gecenin karanlık perdesi tamamen kalkmıştı. Artık hücum anı idi. Saatime baktım. Dört buçuğa geliyordu. Birkaç dakika sonra, ortalık tamamen ağaracak ve düşman, askerlerimizi görebilecekti. Düşmanın piyade ve mitralyöz ateşi başlarsa kara ve deniz toplarının mermileri bu sıkı nizamda duran askerlerimiz üzerinde bir defa patlarsa hücumun imkânsızlığına şüphe etmiyordum. Hemen ileri koştum. Fırka kumandanına tesadüf ettim. O da ve her ikimizin refakatinde bulunanlar beraber olduğu halde hücum safının önüne geçtik. Gayet seri ve kısa bir teftiş yaptım. Önünden geçerek yüksek sesle askerlere selam verdim ve dedim ki;

Askerler, karşımızdaki düşmanı mağlup edeceğimize hiç şüphe yoktur. Fakat siz acele etmeyin. Evvela ben ileri gideyim. Siz, ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden atılırsınız. Kumandan ve zabitlerime de işaretime askerlerin dikkatini çekmelerini emrettim. Ondan sonra hücum safının önünde bir yere kadar gidildi ve oradan kırbacımı havaya kaldırarak hücum işaretimi verdim.

Bütün askerler, subaylar, artık her şeyi unutmuşlar, nazarlarını, kalplerini verilecek işarete bağlı bulunduruyorlardı. Süngüleri ve bir ayakları ileri uzatılmış olan askerlerimiz ve onların önünde tabancaları, kılıçları ellerinde subaylarımız kırbacımın aşağı inmesiyle demirden bir kitle halinde aslan gibi bir hücumla ileri atıldılar.” M. Kemal ATATÜRK

Gün, 10 Ağustos 1915 Anafartalar Zaferi olarak tarihe geçti değerli Çanakkaleliler. Bu savaş hem milletimiz hem de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK için bir dönüm noktası oldu.

Böylesine bir inanç ve azimle korunan bu topraklarda tam 102 yıl geçti. Bugün de her sene olduğu gibi başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve mücadele arkadaşları olmak üzere, vatanımız uğruna hiç düşünmeden canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı