Duyurular

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. Yıldönümü Mesajı…

Savaşlarla, yoklukla, geri kalmışlıkla uzun yıllar sınanmış halkımız topyekûn verdiği milli mücadele ile emperyalist güçlerin vahşi ellerini topraklarımızdan söküp atmış ve gerçek bir kurtuluş ve yeniden varoluş savaşını kazanmıştır.

Kurtuluşun ve ayaklardaki prangalardan kurtulmanın ardından çağın gerisinde kalmış tüm kurumlar, tüm anlayışlar, tüm gerici güçler Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yol göstericiliğinde bir bir ortadan kaldırılmış, Cumhuriyetle birlikte demokratik ve laik bir düzene, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı müjdeleyecek güzel günlere geçiş sağlanmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet ile bağımsız ve demokratik bir ülkenin en sağlam tohumları ülkemizde filizlenmeye başlamıştır. Dönemin milletvekillerinin tamamının oyu ile ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkartan eşsiz kahramanımız Mustafa Kemal ATATÜRK ’de ilk Cumhurbaşkanımız seçilmiştir.

Cumhuriyet ilkokuldan bu yana öğrene geldiğimiz, “Halkın kendi kendisini yönetmesidir” elbet ama çok da fazlasıdır. Cumhuriyet aydınlanmadır, Cumhuriyet özgürlüktür, laikliktir, Cumhuriyet eşit vatandaşlıktır, Cumhuriyet aklın ve bilimin gösterdiği yoldan yürümektir, Cumhuriyet hukukun üstünlüğüdür, Cumhuriyet adalettir, insanı insan yapan, insanca bir yaşam sunan tüm değerlerin buluştuğu en üst mertebedir Cumhuriyet.

Kıymetli Hemşerilerim, bu bilgileri elbette her birimiz biliyoruz fakat ben her sene tekrar etmekte fayda buluyorum. Tekrar ediyorum ki Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyet bir an olsun unutulmasın, her daim yenilensin tüm hafızalarda. Çünkü Cumhuriyetin değerlerinden ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilkelerinden ne denli uzaklaşırsak, o denli büyük tehlikelerle karşı karşıya kalıyoruz. İnsanımız yeterince büyük bedeller ödedi, yeterince kayıplar verdi, artık zaman el ele, hep birlikte ülkemizi bilimin ve aydınlığın yolunda, üreten, eğitim seviyesi ve iş gücü yüksek, ekonomik refahı sağlamış, herkesin işinin ve aşının olduğu bir seviyeye getirme zamanıdır, kavga değil çok çalışma zamanıdır.

Kıymetli Cumhuriyet sevdalıları,

Cumhuriyet tam bağımsız ülke, demokratik bir yönetim demektir; Cumhuriyet halk demektir. Özgürlüğün ve barışın anahtarı, aydınlık günlerin habercisi en kıymetli hazinedir Cumhuriyet. Bu nedenle zaman, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün değerlerine ve Cumhuriyet rejimine sımsıkı tutunma zamanıdır. “Yaşasın Cumhuriyet!” çığlıkları atmanın, çocuklarımızın geleceği ve aydınlık günler için demokrasi ve cumhuriyet ile aydınlığa koşmanın zamanıdır.

95 yıl sonra, Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı topraklarda, başta değişmez liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve Cumhuriyet yolunda mücadele veren tüm kahramanlarımızın anıları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum.

Ülgür GÖKHAN

Çanakkale Belediye Başkanı