Haberler

Başkan Gökhan, Temayül Öncesi Partililerle Buluşuyor Aday Adaylığı ve Seçim Süresini Değerlendiriyor.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için Çanakkale Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan Ülgür Gökhan, 2 Aralık 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek olan temayül yoklaması öncesinde CHP üyeleri ile bir araya gelmeye devam ediyor.’nin Çanakkale Belediye Başkanı adayının belirlenmesi amacı ile düzenlenecek olan temayül yoklaması öncesinde kentin çeşitli mahallelerinde üyeler ile bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Esenler Mahallesi Muhtarın Kahvesi, İsmetpaşa Mahallesi Çataltepeliler Derneği ve son olarak da Barbaros Mahallesi’nde bulunan Türkmen’in Kahvesi’nde partililerle buluştu. CHP üyeleri ve mahalle sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Başkan Gökhan’a, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Meclis Üyeleri ile yeni dönem İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi aday adayları da eşlik etti. Buluşmada aday adaylığı ve 2 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan temayül yoklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gökhan, öte yandan görev süresi içerisinde kent genelinde yürütülen proje ve yatırımlara dair de bilgi verirken, gelecek dönem için hazırladığı projeler ilgili konuştu.

Temayül yoklaması öncesinde partililer ile sohbet etmek amacı ile toplantılar düzenlediğini belirten Başkan Gökhan; “Pazar günü Belediye Başkanlığı adaylığı için bir eğilim yoklaması var. Bu vesile ile bazı mahallelerde kahve toplantıları yapıyoruz ve üyelerimiz ile buluşmaya çalışıyoruz. Propaganda amacı ile değil, sadece hatır alma amacı ile bir araya geliyoruz. Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Adayı arkadaşlarımız ile beraber dolaşıyoruz. Esenler Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi’ne gittik ve bugün de buradayız. Burada hem beraber oluyoruz, hem de olabildiğince üye arkadaşlarımızı görmeye çalışıyoruz. Ben Belediye Başkanlığı görevimi 2002 yılından bu yana, aşağı yukarı 16 yıldır sürdürüyorum, ama daha önce 2 dönem, 5’er yıl Belediye Meclis Üyeliği geçmişim de var. Yani Belediye Meclis Üyeliğinden gelmekteyim. İlk Belediye Başkanlığı görevimi de Belediye Meclis Üyeliğinden seçilerek yaptım. Sayın İsmail Özay Milletvekili Adayı olmak için istifa ettikten sonra meclisinden seçildim ve ondan sonra da 3 dönem sizlerin, Çanakkale halkının oyları ile her dönem artan oyları ile görevimi sürdürüyorum” dedi.

Belediye Başkanlığı öncesinde de birçok farklı alanda Çanakkale’ye hizmet ettiğini ve bir dönem daha Belediye Başkanı olarak hizmet etmek amacı ile aday olduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Bu bir gönül, memleket ve sevgi meselesi. Dolayısı ile Belediye Başkanlığına ihtiyacım var mıdır, yok mudur, yeterli midir değil midir meselesi değil. Çünkü burada bir menfaat ilişkisi yoktur. Burada bir hizmet meselesi, gönül meselesi vardır. Beni herkes tanır. Çanakkale’nin yerlisiyim. Burada doğdum, okudum ve başka alanlarda da görev yaptım. Ticaret Odasında da Niyazi Bey ile beraber yöneticilik yaptık. Yine Niyazi Bey ile beraber Çanakkalespor’da görev yaptık. CHP’de İl Başkanlığı görevi yaptım. STK’larda da görevler aldım. Dolayısı ile Çanakkale’ye hizmeti görev belledim. Gücüm yettiği kadar Çanakkale’ye hizmet etmeye devam etmek istiyorum. Bu nedenle yine aday adayı oldum. Bu noktada da öncelikle partililerin güvenoyunu almam lazım. Yani 4 bin 500 parti üyem ile bir araya gelmem lazım ki, buradan başarı ile çıkarsam Çanakkale halkının önüne çıkabileyim. Orada da tekrar güvenoyu isteyeceğiz” dedi.

Seçimlerin Çanakkale’ye yakışır, barış içerisinde geçmesi gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Şu an itibari ile ilk olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Belediye Başkanı Adayı belli oldu. Ayhan Beyi arayarak tebrik ettim. Çanakkale “Barışın Kenti”, özgürlüklerin, huzurun kenti diyoruz. Bu nedenle de seçimleri barış içerisinde geçirmemiz lazım. Çatışma olmadan, kimse kimseyi kırmadan, olayı kişiselleştirmeden, tamamen hizmet odaklı projelerimizi konuşmamız lazım. Çanakkaleliler de nasıl uygun görürlerse ona göre oy verirler” dedi.

Görev süresi boyunca kimseyi ayırmadan kentlilere hizmet ettiğini ve bu anlayış ile devam edeceğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Biz hep şunu savunuyoruz; bu kent özgürlüklerin kenti. İnsanlar hiçbir dışlamaya, ayrıma uğramadan Çanakkale Belediyesinden hizmetlerini almakta. Hiçbir zaman partiyi, siyasi anlayışımızı belediyenin içerisine sokmadık. Her zaman halkın yararını kolladık ve hangi siyasi partiden olduğuna bakmaksızın herkesin işini yapmaya çalıştık. Yine aynı anlayışımızı koruyoruz. Bu noktada kendi örgütümle de hiçbir çatışmam yok. Hiç kimse ile ilgili bir niyetim de yok. İlçe Başkanımız yanımızda. İlçe Başkanımız ile ilgili laflar da duyuyor olabilirsiniz. İlçe Başkanına karşıymış, arası iyi değilmiş gibi sözler duyabilirsiniz. Bunların hiç birinin aslı astarı yoktur. Özellikle ben, ısrarla ön seçimden çıkmak sureti ile aday olmayı önerdim. Bunda da ısrar ettim ve şart olarak koydum. Eğilim yoklaması yaptırdım ve çıkan sonucu yorumladım, olabileceğini gördüm. Bütün üyelerimizin katılımı ile yapılacak bir ön seçimden çıkabiliyorsam, Çanakkale halkının önüne çıkarım dedim” şeklinde konuştu.

Türkmen’in Kahvesi’nin kendine uğurlu geldiğini belirten Başkan Gökhan; “Özellikle burada Türkmen’in Kahvesi’ne öncelik veriyorum. Seçimlerimde Türkmen’in Kahvesi olmadan olamaz. Çünkü buralar çamur deryası içerisindeyken biz bu kahveye geldik. Hatta bir seçimde seçimi kazanırsam sabah ilk iş olarak bu kahveye geleceğim sözünü vermiştim. Sabah seçimi kazandım ve ilk iş bu kahveye geldim. Bu kahve bana uğurlu gelir. Onun için bu kahveye mutlaka gelirim. Tabi bu kahvenin müdavimleri, bu mahallenin sakinleri. Dolayısı ile onların da memnuniyeti, uygun bulması önemli. Özellikle bu civara yatırım yapmaya gayret ettik. Sonuç itibari ile de buranda ayağımız eksik olmadı. Sadece seçimlerde değil, burada geceler de düzenledik. Mısır, pilav gecesi de yaptık. Allah rahmet eylesin, İbrahim kardeşimizi kaybettik ama bu gecelere devam edeceğiz. Hatta sözümüz vardı, en kısa zamanda burada keşkek gecesi yapacağız” dedi.

Ülkenin ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve bu zorluklar içerisinde kente hizmet vermek için gerekli bütün çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Gökhan; “Zor ve sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Ekonomik dar boğaz herkesi etkiledi. Müteahhitleri, esnafı, işçiyi, yani herkesi etkiledi. Gençlerin iş bulamama sorunu üst seviyelerde. Zor bir dönemde seçimlere gidiyoruz. Biz de belediye olarak bu zorlukları aşmak için daha dikkatli ve tedbirli davranıyoruz. İşçilerimizin, müteahhitlerin parasını aksatmadan ödemeye çalışıyoruz. Esnafımıza olan borçlarımızı, işçilerimizin ikramiyelerini olabildiğince zamanında ödemeye çalışıyoruz. Bu zor dönemde olabildiğince, israf yapmadan yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Kamu kaynaklarını kullananların hesap verebilir noktada olması gerektiğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Pazar günü yeniden aday olarak seçilecek olursam, yine bu kahvelere gelip projelerimizi anlatacağız. Kentlilerimize son 5 yılın hesabını vereceğiz. Neydi, nasıl aldık, nereye geldik, belediye ne yaptı, israf mı etti, varlıklarını harcadı mı, üstüne bir şeyler koydu mu koymadı mı, bunların hepsinin hesabını vereceğiz. Belediye Meclis toplantılarımızı canlı yayından veriyoruz. Kentlilerimiz de toplantıyı her ay rahatlıkla izleyebiliyor. Eğer bir kentte beraber yaşayabiliyorsak, ben sizlerin kaynaklarını kullanıyorsam, bana emanet edilen kaynakların hesabını vermek zorundayım. Sizler de bunu sormalısınız. Ben bilirim, ben yaparım, yetkiliyim, sana ne kardeşim demek yok. Kuruş kuruş hesap vermek durumundayız. Bu da alışkanlık olmalı. Bu sadece benim için değil, kim olursa olsun herkesten hesap sormasını öğrenmeliyiz. Kamu kaynağını kullanan herkesten hesap sorulabilmelidir. Kamu kaynaklarını kullananlar da kamuya hesap vermelidir. Gazetelerde her gün görüyoruz. Bir yerde Sayıştay görevlisi soruşturma yapıyor, onu görevden alıyorlar. O da yetmiyor, Sayıştay’ın Başkanını görevden alıyorlar. Niye? Bizim usulsüz harcamalarımızı buldun diye. Biz de bunun tam tersini söylüyoruz. Bize de Sayıştay görevlileri geliyor. Bize de müfettiş geliyor ve hesabımızı veriyoruz. Soruşturmanın sonunda da her yıl mecliste sonuçları okuyoruz. Sayıştay raporlarından da yüzümüzün akı ile çıkıyoruz. Bu konuda hiçbir eksiğimiz yok. Ben bu konu nedeni ile rahatım. Akşam yatağıma yattığımda rahat uyuyorum. Hiç kimseye hesap vermekten de çekinmiyorum. Bu nedenle yeniden bu görevi üstlenmeyi hak ettiğime inanıyorum. Tabi insanlar takdir edip oy verirse yeniden aday olurum” dedi.

İl Genel Meclisi üyeliği için 3 kadın aday olduğunu ve bunun sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Bildiğim kadarı ile ilk defa İl Genel Meclisi adaylarımız arasında 3 kadın aday var. Bu çok önemli. Çünkü İl Genel Meclisi dediğimiz zaman kırsala da dokunan bir organ. Belediye Meclisinin sadece belediye sınırları içerisinde sorumluluğu var. Ama İl Genel Meclisi üyeleri, Çanakkale’nin köyleri için de sorumluluk taşıyacak. Peki bunun ne önemi var? Kadın adayların köylerdeki, kırsallardaki evlere girerek oradaki kadınlara da ulaşabilme imkanı var. Biz erkler olarak köylerdeki evlere giremeyiz ama kadınlar bunu yapabiliyor. Onun için de kadın adayları çok önemsiyorum. Belediye projelerimiz içerisinde göreceksiniz, kırsal kalkınmaya da yer vereceğiz, kooperatifleşme gibi. Onun için İl Genel Meclisinde kadın adaylar olmasının önemi var. Çanakkale’nin en büyük sorunlarından biri de çevre sorunu. Çevre konularına duyarlı, oradaki insanları bilinçlendirebilecek olması açısından da kadın adayları önemsiyorum” şeklinde konuştu.