Haberler

Başkan Gökhan, “Çanakkale’nin Doğasını Katledenlere Karşı Mücadeleye Devam Edeceğim”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 2 Aralık 2018 Pazar günü Çanakkale Belediye Başkanlığı adaylığı için düzenlenecek olan eğilim yoklaması öncesinde düzenlediği üye buluşmalarına Barbaros Mahallesi’nde bulunan Kazdağı Kahvehanesi ile devam etti.

29 Aralık 2018 Perşembe günü düzenlenen buluşmaya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi aday adayları ile partililerin yanı sıra Barbaros Mahallesi sakinleri ve Kırım Tatarları Derneği üyeleri de eşlik etti. Buluşmada yaptığı konuşmaya Kazdağları’nın madencilik ve termik santrallerle talan edilmesine karşı yürütülen mücadeleden söz ederek başlayan Başkan Gökhan; “Kahvenin adı Kazdağı ve kurucusu da Bayramiçliymiş. Tabi Kazdağı değince bizim aklımıza altıncılar, siyanürler, termik santraller, ormanların ve Atikhisar barajının katledilmesi geliyor. Biz bunlar ile yıllarca mücadele ettik, ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Ben burada bu konulardan bahsetmek istiyorum. Görevim süresince bu konular ile ilgili çok hassas ve titiz davrandım. Özellikle de siyanürlü altın işleme ve termik santral konusu bizim yöremizde yapılan son derece riskli yatırımlar. Çanakkale içme suyumuzun tehlikeye girmesinin ötesinde, bu bölge çok zengin, verimli tarım topraklarının olduğu bölge. Biga’dan, Karacaören’den Lapsekiye kadar marka meyvelerimiz, domatesimiz, hayvansal ürünlerimiz, zeytinyağımız gibi ne varsa bütün bu zenginliğin üzerinde yaşıyoruz” dedi.

“Bu Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz”

Çanakkale’nin doğasına zarar verecek her türlü yatırıma karşı mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Burada doğaya zarar verecek olan ne kadar yatırım varsa bunlara şiddetle karşı durmak zorundayız. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Ben de bu konuları devamlı dile getiriyorum. Bu konuda davalar açıyoruz, mahkeme kararlarını uygulatmaya çalışıyoruz. Bu mücadeleden vaz geçmeyeceğiz. Nasip olur da tekrardan Belediye Başkanı adayı olup seçilirsem, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerimiz ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda sözümüz var ve bu sözümüzü de tutacağız. Altıncılar gazetelere boy boy reklamlar veriyorlar bir zararı yok diye ama hiçbir ilgili; ne Tarım İl Müdürlüğünden biri, ne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, ne Vali, ne de iktidar partisi milletvekilleri, bu memlekette böyle bir konu yokmuş, biz kendi kendimize konuşuyormuşuz gibi karşıdan bakıyorlar. İnsan en azından bir cevap verir, karşı bir duruş sergiler, savunur ya da bir şeyler yapar. Ama duymuyorum, görmüyorum, konuşmuyorum diyerek üç maymun gibi hareket ediyorlar. Bu da bizim haklı olduğumuzu gösterir. Çünkü haklı olsalar bize karşı tavır almazlar mı, alırlar. Demek ki, bu noktada kesinlikle haklıyız ve bu mücadeleyi de vermek zorundayız. Sonuç itibari ile bu bir çevre konusudur” şeklinde konuştu.

“Kamuya Ait Olan Alanları Yine Halkın Hizmetine Sunduk”

Belediye Başkanlığı görevi boyunca Çanakkale’nin doğasını korumak amacı ile yapılan yatırımların yanı sıra, özelleştirme politikaları nedeni ile Çanakkale’de bulunan kamu arazilerini de halka geri kazandırdığını ifade eden Başkan Gökhan; “Bütün görev sürecimde Çanakkale’de sadece bu konular ile ilgili değil, diğer çevre konularında da çok hassas davrandım. Bununla ilgili yatırımlar da yaptık. Üniversitenin orada bir çöp depolama alanımız vardı, gittik onu başka bir alana taşıdık. Atık su arıtma tesisimizi yaptık. Boğazın ortasına derin deşarj yapıyorduk, atık su arıtma tesisimizden sonra o ayıptan da kurtulduk. Sizlerin de katkıları ile bunları başardık. Özellikle yeşil alanlarda insanların rahat nefes alması konusunda, Özgürlük Parkı’ndan tutun, Güzelyalı’daki piknik alanına kadar birçok yeşil alan oluşturduk. Bu bağlamda, kentte yeşil alan oluşturma konusunda da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir şey yapmadık, hiçbir yeşil alnın hiçbir noktasını yapıya ya da konuta çevirmedik. Hatta kamusal alanları bile, halkın yararına kullanmak üzere aldık ve bunları halka tahsis ettik. Örneğin, Tekel Şarap Fabrikası’nın deniz tarafındaki alanını aldık ve o alana bir çocuk bilim merkezi yapılıyor. Yine halkın kullanabileceği bir alan haline getiriyoruz. Telekom’a ait olan alanları satın aldık, yüzme havuzu, spor salonu ve arkasına da Altın Yıllar Yaşam Merkezimizi yaptık. Türkiye Kömür İşletmelerine ait olan alanı aldık, bir diğer yüzme havuzumuzu ve kapalı spor salonunu yaptık. Dolayısı ile kamuya ait olan alanları satın alarak yine halkın hizmetine sunduk. Bunları kişilerin değil, halkın kullanımına açtık” dedi.

“Çanakkale’ye Hizmet Vermeye Devam Etmek İstiyorum”

Çanakkale’ye hizmet etmeye devam etmek amacı ile yeniden Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Bu akşam burada Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi aday adayı arkadaşlarımız da var. Onlar da tüm üyelerin katıldığı yoklamalar ile sıralamaya girecekler. Ben de bu dönem tüm üyelerin katılacağı eğitim yoklaması ile aday olmayı yeğledim. İlk önce partililerimin desteğini almam lazım. Partililerimden destek alamıyorsam halkın desteğini nasıl alacağım? Dolayısı ile partili arkadaşlarımın desteklerini talep ediyorum. Sonuç itibari ile mevcut bir Belediye Başkanıyım. Söyleyeceğim çok şey yok. Karnem ile beraber dolaşıyorum. Eğer bu karne uygun görülürse desteklenirim. Desteklenmezse de başka adaylar gelir ve yolumuza devam ederiz. Bu noktada Çanakkale’ye hizmet vermeye devam etmek istiyorum. Bunu da başarı ile yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Bu konuda da kendime güveniyorum” dedi.

“Biz Kavga Etmeyiz, Halka Hizmet Ederiz”

Seçim sürecinin Çanakkale’ye yakışır, barış içerisinde geçmesi temennisinde bulunan Başkan Gökhan; “Eğer takdir buyurulursa, Pazar günü eğilim yoklamasından birinci olarak çıkarız. Mühim olan Çanakkale’deki bu huzur, barış ve özgürlük ortamının devam etmesi. Bizim bütün hedefimiz bu. Sadece kendi parti içerisinde değil, rakip partilerle de son derece çağdaş ilişkiler içerisinde olmayı yeğliyoruz. Bu nedenle de Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Sayın Ayhan Gider’i arayarak tebrik ettim. Barış içerisinde bir yarış olması temennisinde bulundum. O da aynı dileklerde bulundu. Çünkü Çanakkale’ye yakışan bu. Biz yıllardan beri böyle getirdik. Rahmetli Reşat Tabak’tan bugüne de böyle sürdürdük. Bizim adabımız, anlayışımız ve geleneğimiz bu. Biz kavga etmeyiz, halka hizmet ederiz. Çünkü kimle kavga etmiş olursan yine kendi hemşerin ile kavga etmiş olacaksın. Bunun da bir mantığı yok. Burada önemli olan uzlaşmak ve barışık olmak” şeklinde konuştu.

Yoğun katılım ile geçen buluşma, Çanakkale Kırım ve Dobruca Tatarları Derneği tarafından Başkan Gökhan’a verdiği destekler nedeni ile plaket takdim edilmesi ile son buldu.