Haberler

Başkan Ülgür Gökhan Müteahhitlerle Buluştu

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Müteahhitler Birliği Derneği ile kahvaltıda bir araya geldi. Truva Otel’de gerçekleşen kahvaltıda konuşan Gökhan; “İnşaatçılar ile de toplantılar yaptık. Sıkıntı olunca belediyenin de tolerans göstermesi gerekir. Son meclisimizde geçirdik, kontrollerde iskanı üçüncü kata getirdik. Katılım paylarımızı öteledik. Harçlar vergi gibi yasal olduğundan bir şey yapamıyoruz. Banka ile anlaşma yapılmasını önerdik. İşgaliyelerle ilgili bir şeyler yapmaya çalışacağız. Mühim olan hep beraber çözüm üretmek. Bu kentin daha iyi olması için, yaptıklarımızın ötesine geçmek için katılımcı anlayış ile devam etmek için aday oldum. Eğilim yoklaması ile, partilimizin kararı ile aday olmaya karar verdim.  Meclis üyesi arkadaşlarımız da aynı şekilde seçildi ve gençler de böyle kabul gördü.” dedi.

“Sümerbank Ucuza Özelleşti”

Gökhan, konuşmasının devamında; “Uydu kentler planlamalıyız. Esenler Karacaören’de tarım alanında durmalı ve tarım alanı olmayan yerlerde kentleşme devam etmeli. Kentimizi geliştirmek için bir planlama yapmamız lazım. Bunları önemsiyoruz. Kooperatif noktasında olaya baktığımızda; Sümerbank’ın olduğu alan için 5 yıllık planlama yapmıştık, itiraz edildi. Sümerbank ile iddiam vardı, Sümerbank çok ucuza özelleşti. Düşüncem hala devam ediyor. Bu mesele spekülatif bir hal aldı. Karacaören bölümü imara açıldı. Arsa üretmeye devam etmemiz lazım. İnşaat sektörü tekrar hareketlenecektir. Sarıcaeli, Dörtyol, Kemer, Özbek alanlarında tarım alanlarını zedelemeden yerleşim alanları yaratmamız lazım. Hatta Umurbey’e doğru yaslanmalı. Hazırlıklı olmak gerekiyor. Çarpık yapılaşmaya önlem almak için şimdiden düşünmek gerekiyor.” dedi.

Çarşı’da Bazı Alanlar Araca Kapanacak

Trafik ve otopark ile ilgili sorunlara değinen Gökhan, planlamalar hakkında şöyle konuştu: “Bu kentin ne ihtiyacı varsa, çevreye pozitif katkılı, trafikle ilgili projelerimiz var. Yollarımızı tek yönlü yapmaya hazırız. İnönü Caddesi ve Atatürk Caddesi olmak üzere. Parkla ilgili sıkıntımız var. Yapmaya çalışıyoruz. Belediye binasında var, Cennet Otoparkı var, Belediye İş Merkezi için proje yarışması yapıldı. Tabi bu arada ulaşımı da iyileştirmeliyiz. Raylı sistem için henüz erken fakat trafik düzeni sağlandığında ulaşım da rahatlayacaktır. Aslında trafik sorunu değil trafikte düzensizlik sorunu var. Çözümü sağlanabilirse trafik sorunun olmadığı da görülecektir. Arabalı vapurun merkezde olması özellikle yazın büyük problem yaratıyor. Valilik ile birlikte bu konuyla ilgili çok projemiz var. Köprüye kadar sabredeceğiz. Sonuç itibariyle sorunu biliyor ve çözümü için mücadele ediyoruz. Kemalpaşa Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi alanlarını yayalaştırma projemiz var. Trafiğe belli zamanlarda açılıp belli zamanlarda kapanması, çarşının gelişmesi ve park sorunu için önemli.”

“Üretmek Zorundayız”

Üretimin önemine değinen Gökhan; “Üretmek zorundayız. İnsan ürettiği müddetçe gelişir ve kalkınır. Altın Yıllar Yaşam Merkezi bunun en güzel örneğidir. Burada birçok konuda 65 yaş üzeri yaşlılarımız üretim yapıyor. Çünkü insan beyni çok değerli bir varlık. Tecrübe ve birikim çok önemli. Bu dönemki hedefimiz, üretmek, kırsal kalkınma. Köylerden kente göçü engellemek gerekiyor. Kooperatifler kurmalı ve üretimi arttırmalıyız. Neden hayat pahalılığı var? Denetimsizlik olduğu için. Enerji de çok önemli. Güneş enerjisi noktasında yatırımlarımız hızlandıracağız.  Su arıtma tesisimizin elektriğini güneş enerjisi ile sağlıyoruz. Açılışını da yapacağız.” dedi.