Haberler

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Barışın kenti diyorsak en önemli pay kadınlarındır”

31 Mart’ta gerçekleşecek Yerel Seçimler için çalışmalarına gençlerle başlayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; Çanakkale’nin kadınlarıyla bir araya geldi. Eşi Hale Gökhan ile bile kahvaltıya katılan Belediye Başkanı, kadınlara; “Cumhuriyetin, laikliğin, demokrasinin, özgürlüklerin, eşitliklerin, kadın haklarının kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevgili çağdaş, aydın, Çanakkale’nin kadınları…” diyerek konuşmasına başladı.
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı konuşmada; bugüne kadar gerçekleştirilen hizmetleri, Çanakkale’de hesap vermeye hazır bir belediye olduğunu ve kent için gelecek planlarını anlattı.

Gökhan’ın konuşmasından notlar:

“Bereketli topraklarda 5 yıl daha el ele”

“Hep beraber burada baharı karşılamak üzere toplandık. Moralimiz, umudumuz, sevincimiz yüksek.
Sloganamız; bereket, huzur ve kardeşlik… Bereket, bu toprakların kelimesidir. Bereket, çok şeyi kapsar. Onun için bereketli topraklarda, bereketli kentte, bereketli bir günde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Kenti 5 yıl daha birlikte, el ele yönetmek için çalışmalarımızı yapacağız. Bu slogandaki hiçbir kelimeyi boşa çıkarmadan devam edeceğiz.”

“Barışın kenti diyorsak en önemli pay kadınlarındır”

“Bugün bu kentte huzur, güven, kardeşlik, demokrasi anlayışı yaygınlaşmışsa, bu kente Barışın kenti diyorsak en önemli pay kadınlarındır. Geçmişten bugüne kadar kadınların emeği çok büyüktür. Buradaki payınız yadsınamaz. Bu noktada size güveniyoruz. Bu yolculuğa sizinle beraber çıktık. 1 Nisan sabahı hep beraber bahara uyanacağız. Sizlerle beraber çocuklarımızı; demokrat, laik çocuklar yetiştiriyoruz. Sizlerin varlığı bizim için en büyük güvence.”

“Mutfaktaki yangını en iyi yangını kadınlar bilir.”

“Önümüzdeki süreçte, bizlerin açamadığı kapıları sizler açacaksınız. Neler söyleyeceksiniz? Günümüz Türkiye’sinde; artan haksızlık ve hukuksuzların, kadın ve çocuk tacizinin, genç işsizliğinin arttığı karanlık dönemi anlatacaksınız. Mutfaktaki yangını en iyi yangını kadınlar bilir. Soğanın patatesin neden bu kadar pahalı olduğunu, üretmediğimiz için bunların başımıza geldiğini sizler anlatacaksınız. Üretimden yoksun bir ülke haline getirildik. Her şeyi dışardan almaya mahkum hale getirildik. Birlikte bulunduğumuz geminin her gün sular aldığını ve batmakta olduğunu teker teker anlatacaksınız.”

“Yeni dönemde her mahalleye kreşler…”

“Kadına, kadının emeğine, çocuklarının gelişimine, sağlıkla büyümesine en çok sosyal demokratların değer verdiğini anlatacaksınız. Bizim derman olacağımızı anlatacaksınız. Onlara Atam Kreşi’ni, Sosyal Yaşam Evleri’ni, Altın Yıllar Yaşam Merkezi’ni, Sosyal Merkezleri, Çocuk Kültür Evleri’ni, Piknik Alanları’nı, plajları anlatacaksınız. Yeni dönemde her mahalleye kreşler yapacağımızı; yaşlı, çocuk ve engelli bireyler konusunda her zaman yanınızda olacağımızı anlatacaksınız.”

“Sokaklara göstermelik tır koyarak, insanları kuyruklarda bekletmeyeceğiz”

“Üretim yapacağız. Üretime destek vereceğiz. Kooperatifleşeceğiz. Aynı şekilde de halka aktaracağız. Öyle sokaklara göstermelik tır koyarak, insanları kuyruklarda bekletmeyeceğiz. Sürekli üretim yapacağız. Sadece meyve sebze değil sütünden çiçeğine üretim yapacağız. Yerel kalkınmayı mutlaka sağlayacağız. Engelli çocukların eğitimi bittikten sonra elimizi üzerinden çekmeyeceğiz. Kuracağımız işliklerde onların da yer almasını sağlayacağız.”

“Bir ayıbımız yok, korkumuz da yok”

“Yıllarımız etik kurumlar ve müfettişlere dert anlatmakla geçti. Hiçbir konuda en ufak bir şaibe olmadı. Bu rahatlıkla kapı çalacaksınız. Bizim belediyemizde yolsuzluk, kayırmacılık yandaşlık yok. Biz bundan sonra da bu yolda yürüyeceğiz. Bir ayıbımız yok, korkumuz da yok. Hedefimiz, bu seçimde huzur, barış içinde kötü söz söylemeden kendi projelerimizi anlatmak.”
“1 Nisan sabahı geldiğinde Cumhuriyet Halk Partisi zaferiyle uyanmaya ben bir kez daha varım, siz de var mısınız?”

“Çanakkale’yi her seçimde partimizin yüz akı yaptık. 1 Nisan sabahı geldiğinde Cumhuriyet Halk Partisi zaferiyle uyanmaya ben bir kez daha varım, siz de var mısınız? Bu kenti nereden nereye getirdiğimizi bu kente sunacağız. Bundan sonra yapmak istediklerimizi anlatacağız.” diyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bundan sonraki hedeflerini aktarırken şöyle konuştu:

“Hoşgörülü ve saygılı kentler; hiçbir kentlimizin yaşam tarzına karışmıyor, herkesi eşit görüyoruz, kardeşçe yaşıyoruz.
Hakça paylaşan kentler; zenginliklerimizi bir kısım yandaşa değil, bütün kent halkına eşit olarak dağıtılması için çaba göstereceğiz. Hesap veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Şeffaf olacağız. Meclisimizi yine canlı yayınlayacağız. Bizim bu yaptığımızı Cumhurbaşkanı yeni vaad ediyor. Biz çoktan şeffaf ve hesap verebilir halde yönetiliyoruz.
Yoksulluğu yenen kentler olacağız; yatağa aç giren çocuğumuz olmayacak, evde aşı pişmeyen olmayacak. Herkes bu kentte insanca yaşamanın şartlarını sağlamış olarak yaşayacak ve bunun güvencesi bizler olacağız. Üreten ve istihdam sağlayan kentler olacağız; üreteceğiz ve buralarda da istihdam yaratacağız.
Çanakkale’deki hedefimiz; üretim, üretim, üretim!
Yenilikçi ve akıllı kentler olacağız; teknolojik yenilikleri yaşama geçireceğiz ve kültürel mirasımıza ihanet etmeyeceğiz. Biz kent kültürünü kendi kültürümüz olarak biliriz ve onun korunması için dünde olduğu gibi bugün de mücadele edeceğiz.
Çanakkale Belediyesi, Sayın İsmail Özay zamanından Tarihi Kentler Birliği’nin kurucu üyesidir.
Ulaşım ve altyapı sorunu çözülmüş kentler olmayı hedefliyoruz. Çözüm üretmek için projelerimiz, komisyondan geçirdiğimiz kararlar var. Yeni ulaşım ve yeni toplu taşıma planlarımızı zaman içerisinde göreceksiniz.
Nefes alan, betonlaşmamış, parkları olan kentler… Çok yoğun park çalışmaları yaptık biliyorsunuz. Özellikle Esenler’de 2 tane yeni alanda park, kültür ve sosyal alanlar hedefliyoruz.
Sosyal adaleti sağlayan kentler; tüm dezavantajlı vatandaşlarımıza, yoksul vatandaşlarımıza, insan onuruna yakışır tarzda yardım yapacağız. Halk Kart’ımız var. Hiç kimseyi rencide etmeden, hiç kimsenin kimliğini ortaya koymadan hesaplarına para yatırıyoruz. Onlar da gidip bankadan çekip harcama yapıyor. Bu yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’in ilkeleri arasına koyuldu.
Kültür ve sanatı geliştiren kentler; bir Kültür Merkezi projemiz var. Projesi hazır, ilk fırsatta bunu yapacağız.
Doğa dostu yeşil kentler; yalnızca kendimiz için değil, hayvanlar için, bitkiler için buradayız. Her canlı bizim sorumluluğumuz altındadır. Yeni bir Hayvan Barınağı’mız olacak. O konuda geçmişte olduğu gibi çabayı göstermeye devam edeceğiz. Çalışmalarımız yıllardır sürüyor. Bunların üzerine bizim bir de hayvan mezarlığımız var. Hayvanlarımız öldükten sonra sahipleri ne yapacağını bilemez. Betonlaşan kentlerde, bahçe yok, toprak yok. Biz hayvanlarımızın yalnızca canlısına değil, cansız bedenine de sahip çıkacağız. Çünkü hayvanları sevenlere de sahip çıkıyoruz.
Sonuç itibariyle mutlu ve gülümseyen kentler… İşçisiyle, esnafıyla, memuruyla, sanayicisiyle, çiftçisiyle, tüm kentliyle hep birlikte huzurlu, mutlu, kentler yaratmaya devam edeceğiz.
Seçim çalışmalarına başladığımızda; kendinizi rahatlıkla ifade edebilirsiniz. Girdiğiniz her evde, her kapıda başınız dik olsun, göğsünüzü gere gere girin. Yüzünüzün kızaracağı hiçbir şey yok. 17 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorum. Hiçbir aşamada sizin başınız öne eğdirecek bir kirli iş içinde olmadım.”