Haberler

Çağdaş Eğitim Yuvası ATA’M Kreş 2 Açıldı

Çanakkale Belediyesi Atam Kreş’in 2.’si Barbaros Mahallesi’nde açıldı. Açlışa; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan katıldı.

“Her mahalleye Bir Kreş Diyoruz”


Başkan Gökhan, kreşin açılışında yaptığı konuşmada; her mahallede bir kreş açmayı hedeflediğini şöyle anlattı: “Bu ikinci kreşimiz. Ata’m Kreşi, değişik ve çağdaş bir kreş olarak tamamlandı. İnşallah bundan sonraki mahallelerimize de yapacağız.  Genel Başkan’ımızın dediği gibi her mahalleye bir kreş için uğraşıyoruz. Her mahalleye bir kreş hedefimiz var. Oylarınızla yeni dönemde bize görev verirseniz her mahalleye bir kreş açacağız. Çanakkale’deki çocuklarımızın sağlıklı eğitim alması için çalışacağız. Burada sadece kreş eğitimi değil bilim ve kültür alanında da 14-15 yaşa kadar burada hizmet veriyoruz. Başka bir projemiz de Altın Yıllar Yaşam Merkezi’ne ek bina ile kültür ve bilim alanında çocuklara hizmet verecek bir mekan sahibi olacağız.”

“Çocuk Sadece Aileye Değil Topluma Aittir”

Toplumu inşa eden bireylerin çocuklar olduğunu ifade eden Gökhan; “Geleceğimiz çocuklar. Çocuk sadece aileye değil topluma aittir. Aile vardır ama çocuğun 18 yaşına kadarki eğitimi toplumsaldır. Devletin görevlerinden biri çocuklarının iyi yetişmesini sağlamaktır. Çocukları 0 yaştan 18 yaşını bitirinceye kadar nasıl yetiştirirsek topluma öyle bireyler katar ve cevap alırız. Topluma yön vermiş oluruz.” dedi.

“Dar Gelirli Aileler İçin Ücretsiz kontenjan. İşte Sosyal Adalet Budur”

Gökhan; görev gereği belediye çalışanlarına öncelik verileceğini ancak dar ve orta gelirliler için düşük fiyat ve ücretsiz kontenjanların da yer aldığını ifade ederek; “Maalesef bugün Türkiye’de iyi bir eğitimden bahsedemeyiz. Özellikle ciddi sıkıntımız var. Kreş dediğimiz zaman; bir maliyet demek. Dar gelirli ailelerin çocuklarının da kreşe gitmesi lazım. Öncelikle bizim görevimiz gereği çalışanlarımızın çocukları burada olacak. Arta kalan yerlerde kentteki dar gelirli ailelerin, orta gelirli ailelerin çocuklarına öncelik vereceğiz ve seçici olacağız. Para veremediği için, çalışmak zorunda olduğu için, çocuklarını bırakacak yeri olmayan aileler için yer açacağız. Fiyatlarımız düşük. Dar gelirli ailelerin de ücret almayacağız. Sosyal adalet kavramı budur işte. Eşitlik ve adalet budur. Belediye olanakları herkes için erişilebilir olmalı.” dedi.

“Oyun ve Eğitim Malzemelerinin Tamamı Belediye Atölyesinden”
 
Kreşle ilgili bilgi veren Başkan; “Burada oyun ve eğitim malzemelerinin hepsi sağlıklıdır ve tamamı Çanakkale Belediyesi ahşap atölyesinde yapılmıştır. Bahçenin ve oyun parkının dışında bahçede çocukların vakit geçirebileceği ve doğayı öğrenebileceği bir alan da şu an yapım aşamasında. Burada uzmanlarla çalışıyoruz. Hepsi eğitimlerini almış genç arkadaşlarımız. Buraya çocuklarını gönderen veliler hep güven içerisinde çocuklarını yollayabiliyorlar. Sınıfların ikinci katında çeşitli eğitim alanları var. Burası klasik bir kreşin ötesinde eğitime ön hazırlık ortamı olarak tasarlandı.” şeklinde konuştu.


“Çocuklar Atatürk’ü Öğrenecek. Herkes Atatürk’ü Yok Saymaya Çalışırken İnadına Atatürk Diyoruz”

“İnadına Atatürk” diyen Gökhan, kreşte çağdaş çocukların yetiştiğini ifade ederek; “Çanakkale; huzur, bereket, kardeşlik ve özgürlüklerin kenti. Çocukların eğitim seviyelerinin yüksek olduğu bir kent. Atatürk’ün önemini anlayan çağdaş bir kurum olarak biliniyor burası ve çocuklarımız böyle yetişecektir. Onun için atam kreşi. Çocuklar sorgulasın ve öğrensin istiyoruz. Herkes Atatürk’ü yok saymaya çalışırken inadına Atatürk diyoruz. Kreşlerin girişindeki Atatürk köşesine andımızı da asacağız. Çocuklar bu çağda Atatürk’ü öğrenecek. Onlar unutturmaya çalışırken biz unutturmayacağız. Mustafa Kemal’in ne için çaba gösterdiğini ve şehitlerimizin neden bu topraklarda canlarını verdiğini çocuklarımıza anlatacağız.” dedi.

Başkan Ülgür Gökhan; belediye başkan yardımcıları, belediye çalışanları ve kreşin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdıktan sonra açılışa katılanlarla birlikte kreşi gezdi.