Haberler

“Kooperatifin Araç Sayısı 103 Oldu”

Çanakkale Halk Otobüsleri araç filosuna katılan 3 otobüs ve ÇABİS sistemine 2019 yılı içerisinde dahil edilecek olan sepetli ve tandem bisiklet, Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle vatandaşa tanıtıldı.

“Körüklü Araç Projemiz De Var


Törende, otobüsler hakkında teknik bilgi verildikten sonra konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Yeni alınan otobüsler engelliler için uygun. Artık bundan sonra her alınan otobüs engelliler için uygun olmalıdır zaten. Kooperatifin araç sayısı toplam 103 oldu. 44 tane 7 metrelik, 6 tanesi 9 metrelik, 53 tanesi de 12 metrelik. Belediye olarak büyük otobüs sayımız 18 adet. İlk hedefimiz şu; 44 tane 7 metrelik otobüsü de büyütmek. Küçük otobüs de gerekli ama bazılarını büyütmek gerekiyor. Kepez ile ortak yapıyoruz. Kepez de büyüyor, hastaneler de orada. Yeni otobüsler önümüzdeki süreçteki programımızda var. Sayın Birol Arslan da seçildiğinde otobüs alacağını söylemişti. Daha önce de Kepez Belediyesi’nin de alabileceğini söylemiştik. Birol Başkan ile inşallah olacak. Özellikle yoğun saatlerdeki sıkıntıların giderilmesi için araçların büyümesi lazım. Körüklü araç projemiz de var. 1 ya da 2 tane almayı planlıyoruz. Özellikle direk hat ve saatlerde kullanmak üzere. Bir de çevre hassasiyetimiz var. Elektrikli otobüs de almayı planlıyoruz. Tabi maliyetler çok arttı. Bunlarla ilgili çözümler aranmakta. Banka faizleri de çok ciddi arttı. Seçimden sonra eski seviyelere inmesini umut ediyoruz. Maliyetler artınca kooperatif isteği doğal olarak ücret artışı oluyor. Fakat burası öğrenci kenti ve vatandaşların da durumu mali sıkıntıda. Bu durumda rahat hareket edemiyoruz. Bu bakımdan faizlerin düşmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Eski Çanakkale’nin Tamamını Yayalaştırmayı Düşünüyoruz”

Gökhan, konuşmasının devamında; “İki ana aksı tek yönlü yapmak istiyoruz ve yapacağız. İnönü ve Atatürk Caddesi. Otobüslerin hızlı olması için kolaylık olacak. Otobüsler ne kadar hızlı hedefine varırsa o kadar da maliyet düşüşü var. Yoların tek yön planlaması ve otoparklarla cadde parkının engellenmesi ile otobüsler de hızlanacak. Biletlere de yansımaması için canla başla çalışılacak. Ulaşım Müdürlüğü’müz bu konulara eğiliyor. Önümüzdeki dönem yenilikler ile hem maliyeti düşürüp hep sıkışıklığı önlemek için çaba göstereceğiz. Eski Çanakkale’nin tamamını yayalaştırmayı düşünüyoruz. Otopark projelerimiz de bulunuyor. Bunları yaparken ulaşımın da daha çok kullanılmasını hedefliyoruz. İnsanların merkeze toplu taşıma ile gelmelerini bekliyoruz. Onun için otobüsümüzü iyileştirmeye çalışıyoruz ki insanlar tercih etsin. Tasarruf sağlamaya çalışacağız. Yeni dönemde bu planlamayı yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

“ÇABİS Hedefimizin Üzerinde Kullanıldı”

Başkan, ÇABİS ile ilgili bilgi verirken; “ÇABİS de başarıyla gidiyor. 2016 yılında başladık. Mevcutta 11 tane istasyonumuz ve 72 bisikletimiz var. 84 de park yeri var. 3 tane sabit 1 tane mobil istasyonu yeni dönemde yapacağız. Bu yıl 20 tane daha bisiklet almayı planlıyoruz. 3 tekerlekli bisikletleri ve 2 kullanımlı bisikletleri önümüzdeki dönemde alacağız. 92 bisiklet 100 park yeri olmuş olacak. Talebe göre de artış sağlayacağız. 2150 kişi kredi kartıyla ÇABİS kullanmış. Abonman sayımız 7800’e ulaşmış. Yaklaşık 10 bin üye olmuş. 68 bin kiralama yapılmış. Hedefimizin çok üzerinde bir rakam. Bunun için çok hızlı hareket etmemiz lazım. Elektrikli bisiklet hedefimiz de var. Kentte özellikle Eski Çanakkale alanında bisikletle ulaşımın yapılması istiyoruz. ” ifadelerini kullandı.
ÇABİS’i en çok kullanan 10 kişiye ise programda hediye verildi. Törenin ardından vatandaşa pilav dağıtımı yapıldı.